Jump to content

Photo

Craft w BD.


 • Please log in to reply
No replies to this topic

#1 Niebieski

Niebieski

  Newbie

 • Founder
 • 90 posts
 • LocationAlwernia

Posted 28 October 2015 - 02:38 PM

Craft podstawowe informacje:

 

Crafting jest bardzo ważną częścią Black Desert. Pozwala na tworzenie wielu przydatnych rzeczy jak np. najlepszy gear w grze można uzyskać z craftu. Craft odgrywa również ważną rolę podczas przygotowań do oblężenia gdyż pozwala tworzyć uzbrojenie jak armaty, drabiny, barykady, artylerię. Wszystkie te maszyny można kupić ale czy nie sprawi więcej przyjemności stworzenie ich samodzielnie ??

Craft jest również bardzo interesujący ze względu na system jaki zawiera czyli SANDBOX. Gracz musi zarządzać domami, pracownikami, karawanami itd. Wygląda to tak jak by wydawca zaimplementował w grę elementy RTS-a. Gracz będzie musiał poświęcić trochę czasu na to ale będzie warto.

Domy:

Dom jest podstawowym obiektem dla prawdziwych crafterów ponieważ wszyscy pracownicy mieszkają w nich oraz stacje crafterskie są w nich umieszczane. Potrzebny będzie również magazyn do przechowywania materiałów. Każdy poważny biznesmen powinien zacząć od znalezienia domu.

System rzemiosła w Black Desert Online wymaga od gracza aby wynajął kilka domów. To dlatego, że różne domy pozwalają produkować różne materiały z zasobów. Np. jeśli chcesz do produkcji drewna użyć logów będziesz musiał wynająć dom który na to pozwala. Aby uzyskać więcej informacji przeczytaj "przewodnik mieszkaniowy".

Stacje craftingu:

Jeśli masz już dom, możesz zakupić stację rzemieślniczą i umieścić ją w domu aby móc jej używać w każdej chwili. Aktualnie w domu możesz umieścić stacje do gotowania oraz alchemii. Można je zakupić u odpowiedniego NPC-a jak np. stacja gotowania w gospodzie a stację alchemika u alchemika. Każdego z tych NPC-ów można znaleźć w każdym mieście.

INFO: Są to 2 stacje do craftingu które możesz używać sam w domu, pozostałe wymagają zatrudnienia robotnika oraz odpowiednio ulepszonego budynku. Więcej info poniżej.

Gathering:

Do każdego craftu najpierw trzeba zebrać odpowiednie materiały. Jest 6 zbierackich profesji w Black Desert ale nie trzeba się ich uczyć u npc-a. Wszystko czego potrzebujesz do zbierania jest zakup specjalnych narzędzi. Każda profesja zbieracka wymaga innego narzędzia. Narzędzia nie będą ci służyć wiecznie, każde narzędzie ma wytrzymałość która jest zmniejszana za każdym razem gdy użyjesz narzędzia. Gdy straci swoją wytrzymałość jest bezużyteczny, nie można go naprawić, trzeba zakupić nowy u NPC-a.

Lista narzędzi:

pick.jpg - Pick/kilof - używany do zbierania wszelkiego rodzaju minerałów, kamieni czy kryształów.

axe.jpg - Axe/siekiera - używana do ścinania drzewa. Po ścięciu drzewa jest ono przez pewien czas nieaktywne ale po pewnym czasie się odnawia i można ściąć ponownie.

hoe.jpg - Hoe/motyka - służy do zbierania różnych korzeni i kwiatów.

leatherworkers-knife.jpg - Leatherworker's Knife/nóż do skórowania - służy do ściągania skóry ze zwierząt.

knife.jpg - Knife/Nóż - używany do uzyskania mięsa i kości.

 syringe.jpg- Syringe/strzykawka - służy do zbierania krwi ze zwierząt oraz soku z drzew.

Możliwe jest również zebranie niektórych materiałów bez używania narzędzi np. różne owoce, jagody.

 

Do zbierania musisz wydać specjalne punkty. Jeśli ci ich zabraknie nie możesz zbierać materiałów sam. Nie martw się jednak, te punkty odzyskujesz w czasie i dość szybko są odzyskiwane.

Zazwyczaj zebranie surowca trwa 20s. Można obniżyć ten czas poprzez używanie lepszego sprzętu oraz przez podnoszenie poziomu danego zbieractwa.

Różne regiony w BD są bogate w różne zasoby. Można znaleźć np. dużo kamienia w jednym regionie a dużo sosny w innym regionie. Aby zbierać te materiały będziesz musiał dużo podróżować między regionami jak również wynajmować domy i magazyny w miastach znajdujących się w innym regionie aby zatrudnić roboli co by za ciebie zapier... zbierali. Taki podział wspiera również handel między graczami.

 

Robotnicy/Workers

 

Nie jest wymagane aby gracz zbierał wszystkie zasoby które są potrzebne do craftu. Jest możliwość zatrudnienia specjalnego pracownika który pomoże ci w gromadzeniu surowców oraz produkcji. Pozwoli ci to zaoszczędzić sporo czasu. Pracownicy są również wymagane w przypadku innych zawodów rzemieślniczych takich jak Blacksmithing, Woodworking and Jewel.

 

Nie znajdziesz innej gry MMO w której możesz zatrudniać robotników. Takie rozwiązanie jest bardzo ciekawe i wyjątkowe.

 

Jak zatrudniać szkodników robotników:

 • Przede wszystkim upewnij się iż masz wolne łóżko w domu. Twój szkodnik robotnik będzie tam pracował i mieszkał.
 • Następnie należy zatrudnić robola szkodnika u specjalnego NPC-a (taki handlarz niewolników ;) )
 • Wyślij pracownika niech zapiertralala za ciebie zbierając materiały z farm, kopalni lub ścinając drzewa

Liczba wynajętych szkodników zależy od ilości wykupionych łóżek w twojej chałupie. Im więcej łóżek tym więcej szkodników robotników.

Robotnicy przechowują zebrany materiał w twoim storage/warehouse tak więc upewnij się iż masz wystarczająco w nim miejsca.

 

Fajnie jest mieć szkodników robotników ale NIE będą oni wykonywać za ciebie całej roboty. Mogą gromadzić tylko określone materiały. Istnieją 3 rodzaje zasobów do gromadzenia przez twoich roboli: mines, forest and fields (farms) i można ich wysłać tylko do tych podłączonych zasobów. Oznacza to, że trzeba będzie również uczestniczyć w procesie zbierania. Jeśli potrzeba ci np. skór będziesz musiał sam się udać na polowanie i zebrać skóry z których twoi robotnicy mogą coś innego zrobić.

 

Workshop/Warsztaty:

 

W Black Desert nie możesz sam craftować rzeczy. Trzeba zatrudnić szkodnika robotnika oraz wynająć odpowiedni budynek który można przerobić na dany warsztat. Każdy dom można rozbudować do warsztatu. W warsztatach twoi robole mogą tworzyć dla ciebie różne rzeczy w zależności od rodzaju warsztatu.

 

house.jpg

 

Sam nie możesz tworzyć itemów w tych warsztatach, musisz wysłać tam robotnika aby zapiertralalał i tworzył rzeczy które mu zlecisz. Po zakończeniu pracy będziesz mógł odebrać daną rzecz ze swojego warehouse/magazynu.

 

Mechanika craftu w Black Desert różni się od tego, co można spotkać w innych grach MMO. Twój bohater nie może sam dla siebie stworzyć itemu lecz musi to zlecić szkodnikowi robolowi.

Każdy warsztat można ulepszać. Ulepszenie warsztatu zwiększa jakość produkowanych rzeczy jak i zwiększa asortyment rzeczy do zrobienia.

 

Waypoint:

 

Waypointy łączą różne miejsca w Black Desert. Jeśli spojrzysz na mapę zobaczysz iż każde miasto jest połączone drogą z innym, istnieje kilka punktów na trasie które trzeba podłączyć aby utworzyć połączenie między miastami w celu aktywacji szlaku handlowego. Podłączanie punktów na mapie jest również wymagane żeby podłączyć dany zasób a dzięki temu twój szkodnik robol będzie mógł zbierać dla ciebie materiały z podłączonego węzła.

Punkty można odblokować poprzez punkty reputacji (contribution point). Wydane punkty zostaną ci zwrócone jeśli zrezygnujesz z danego miejsca w które zainwestowałeś pkt.

waypoints.jpg

 

Porady:

 • Jeśli nie możesz zbierać materiałów sprawdź ilość swoich punktów (valor point) oraz sprawdzaj wytrzymałość narzędzi.
 • Jeśli twój robotnik nie chce iść na farmę czy w inne miejsce sprawdź czy masz miejsce w magazynie.
 • Jeśli nie możesz zatrudnić robola sprawdź czy masz wystarczającą ilość  łóżek dla nich (1 szkodnik = 1 łóżko).
 • Jeśli szukasz konkretnego drzewa pamiętaj o klimacie. Niektóre drzewa rosną tylko w określonych strefach klimatycznych.
 • Twoi pracownicy są ograniczeni do pracowania w obrębie miasta w którym ich zatrudniłeś i w którym masz połączenia z farmą, kopalnią itd.

Jak widać system craftu w Black Desert jest unikalny. Nie chodzi tylko o zbieranie materiałów czy craft rzeczy. System zawiera elementy SANDBOX którymi trzeba zarządzać osobiście. Stajesz się czymś w rodzaju kierownika fabryki ;). Nie ma drugiej takiej gry MMO z tak rozbudowanym rzemiosłem  to dla tego wielu graczy mówi iż jest to najlepszy system w historii MMO.

 

Wszelkie uwagi, sugestie, spostrzeżenia kierować do mnie to poprawię lub dodam coś. Guide nie jest mojego autorstwa ale autor pozwolił mi na kopiowanie wszystkich jego poradników.

 

Źródło


 • Bangobee and Magius like this

oryginal_140391843657ac44GwW0iR.gif0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users